Przedszkole w Grębowie

jest przedszkolem promującym zdrowie

zdrowie

Jesteśmy przedszkolem promującym zdrowie, nastawionym na wszechstronny rozwój dziecka

„ Promujemy zdrowie nie dlatego, że jest ważne, ale dlatego, że bez niego wszystko inne jest nieważne”

Celem promocji zdrowia w naszej placówce jest wprowadzenie w zagadnienie zdrowia i promowanie zdrowego stylu życia na co dzień. Troskę o zdrowie podejmuje cała społeczność przedszkolna wraz z rodzicami i instytucjami lokalnymi zaproszonymi do współpracy. Podejście do zdrowia w naszym przedszkolu uwzględnia holistyczną, czyli całościową koncepcję zdrowia. Według niej na zdrowie człowieka składają się cztery wymiary zdrowia, wzajemnie ze sobą powiązane:

zdrowie fizyczne rozumiane jako prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wszystkich jego układów i narządów;

zdrowie psychiczne, a w jego obrębie zdrowie umysłowe, czyli zdolność do jasnego i logicznego myślenia oraz zdrowie emocjonalne jako zdolność do rozpoznawania własnych uczuć;

zdrowie społeczne – zdolność do utrzymywania prawidłowych relacji z innymi ludźmi;

zdrowie duchowe związane z wierzeniami i praktykami religijnymi, jak również spokój i siła, pozytywne nastawienie, zgoda z samym sobą.1

Podejmowanie działań prozdrowotnych już od najmłodszych lat jest bardzo ważnym i istotnym przedsięwzięciem. Bowiem właśnie w wieku przedszkolnym najłatwiej jest ukształtować odpowiednie nawyki, umiejętności i postawy. Należy jednak pamiętać o tym, że powinien to być proces ciągły i systematyczny. Dlatego też w przedszkolu opracowywany jest na dany rok szkolny plan działań przedszkola promującego zdrowie, który zawiera cel priorytetowy i zadania do realizacji tegoż celu.

W każdej grupie przedszkolnej w ciągu dnia mają miejsce działania prozdrowotne, takie jak:

• kształtowanie umiejętności społecznych w trakcie zabaw, troska o dobrą atmosferę w grupie;
  • wyrabianie i doskonalenie nawyków higieniczno – kulturalnych, mycie rak, zębów itp.;
  • kształtowanie sprawności fizycznej dzieci poprzez organizowanie porannych ćwiczeń gimnastycznych, zabaw ruchowych na powietrzu, spacerów, ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem przyborów, itp.;
  • edukacja zdrowotna podczas zajęć wychowawczo – dydaktycznych, prowadzona metodami aktywnymi;
  • spożywanie urozmaiconych, bogatych w witaminy posiłków w ciągu dnia, wprowadzenie zasady podawania między posiłkami owoców lub warzyw, podawanie wody niegazowanej na żądanie;
  • rozwijanie dziecięcych zdolności, zainteresowań, pomoc dzieciom słabszym mających trudności z opanowaniem umiejętności zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.

Zabiegając o pozytywne efekty podejmowanych działań wszystkie nauczycielki współpracują z rodzicami wychowanków. Bardzo ważnym jest to, by ujednolicić oddziaływania na dziecko i swoją postawą dawać dzieciom dobry przykład. Wszyscy pracownicy, rodzice wraz z członkami społeczności lokalnej czynią starania, by zdrowie było dostrzegane jako wartość, dzięki, której można zrealizować swoje aspiracje, zmieniać środowisko i radzić sobie w życiu. Mamy nadzieję, że dla naszych wychowanków zdrowie też będzie wartością.

Za troskę o promowanie zdrowego stylu życia wśród całej społeczności przedszkolnej przedszkole otrzymało we wrześniu 2011r. certyfikat przyjęcia do Wojewódzkiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w województwie podkarpackim.

Koordynator ds. promocji zdrowia

E. Majdańska